הקורסים

יצירתיות ומשחק על פי התיאוריה של ד.ו. וויניקוט

בהנחיית ד"ר עפרה לובצקי – פסיכולוגית קלינית ומומחית לטרום לידה, אחרי לידה לגיל הרך, להדרכת הורים ולקשיי למידה

מטרת הקורס - להכיר את אחת מהתרומות החשובות של פסיכיאטר ופסיכואליטיקאי ד.ו. ויניקוט לעבודתו המקצועית של כל מי שעובד עם ילדים (גם עם מבוגרים). ויניקוט הביא עמדה מהפכנית חדשה שבמרכזה הרעיון על בריאתם המתמדת של החיים והעולם. במשנתו הוא עוסק בחוויה הסובייקטיבית כגרעין העצמיות האנושית ומסביר מהי המשמעות לחיות חיים יצירתיים.
הקורס יתמקד בנושאים כמו: משמעות של לחיות חיים יצירתיים, הבנת מהות המשחק והיכולת לשחק. המידע הזה עשוי לתרום לתפקודו של העובד\ת עם ילדים הן לחיזוקו האישי והן תרומה לילדים אתם הוא עובד.
לפי ויניקוט בשביל לחיות חיים יצירתיים איננו זקוקים לכשרון מיוחד, זה צורך אוניברסלי השייך למצב של היות חי. היצירתיות גורמת לאדם יותר מכל דבר אחר להרגיש שהחיים ראויים לחיותם.
אחד המדדים לבריאות הנפש של הפרט הוא יכולתו לשחק. דרך המשחק לומד הילד את המציאות הפנימית והחיצונית שלו, של האחרים במשפחתו, בסביבתו ובתרבותו. יכולות המשחק והיכולת לתפקד במרחב ביניים, הם צורך קיומי לביטוי ופיתוח של העצמי בכל גיל (ויניקוט, (1995). משחק ומציאות. תל אביב: עם עובד).

בין הנושאים שיכללו בקורס: התפתחות היכולת לחיות חיים יצירתיים, מהות המשחק ומקום התרחשותו, שלבי התפתחות היכולת לשחק, המקום בו אנו חיים – אזור נפש שלישי (מרחב ביניים), הסביבה מאפשרת וכו'.

בסיום הקורס יושם דגש על יישום התיאוריה באופן מעשי בעבודה היום יומית והצגה של מקרים (גם מתחום עבודתם של המשתתפים).

הקורס יכלול 8-10 מפגשים.
מי שמעונין לקחת חלק בקורס זה יפנה לטלפון: 052-3318153
או למייל lubetzky@netvision.net.il